Mobilní vs. nástěnná klimatizace

01.07.2022

Prý nejjednodušší způsob, jak okamžitě klimatizovat váš byt, je pomocí mobilní klimatizace. Její provoz sebou nese řadu specifik, které je nutné si před nákupem takového zařízení projít a ujasnit. Společně si tedy projdeme výběr nové mobilní klimatizace pro domácnosti. 

Nejčastější otázky lidí, kteří si pořídí mobilní klimatizaci:

1) "Je v pořádku, že to tak hučí?" - ANO, mobilní klimatizace je v podstatě sloučení vnitřní a venkovní jednotky běžné splitové klimatizační jednotky. Například kvalitní nástěnná klimatizace má parametr hlučnosti 16 dB(A) vnitřní jednotky a 47 dB(A) venkovní jednotky (o které ani nevíte) což je naprosto ideální hodnota s porovnáním 64 dB(A) u mobilní klimatizace, kterou máte v bytě na podlaze.

2) "Já to zapnu a ono to fouká, ale nechladí, je to v pořádku?" - ANO, většina mobilních klimatizací není připravena na to, že je spustíte ve velkém a teplém bytě. Trvá jim dlouho dosáhnout požadované teploty po celé ploše místnosti a to díky omezenému výkonu, průtoku vzduchu a samotné konstrukci jednotky. Nemají tak chytrou elektroniku, jako nástěnné klimatizace, které díky teplotním čidlům ve vnitřní i ve venkovní jednotce pracují ideálně s ohledem na aktuální teplotu venku.

3) "Teče z toho voda, je to rozbité?" - NE, není to rozbité pouze zkondenzovala voda, která je ve vzduchu ve formě páry na povrchu chladného výparníku. Toto se děje u všech klimatizací, pouze u těch mobilních je potřeba každou chvíli vypustit vaničku se vzniklým kondenzátem. Nástěnná klimatizace jako například Tundra Plus, má součástí instalace i potrubí pro odvod kondenzátu a tudíž se nemusíte o tuto část procesu vůbec starat - voda odteče sama do kanalizace.

4) "Musím natáhnout hadice / potrubí do okna?" - ANO, pro správný provoz je nutné, aby mobilní klimatizace měla dostatečný odvod teplého vzduchu (kondenzační teplo vzniklé chlazením kondenzátoru jednotky) a mohla fungovat. V podstatě je nutné udělat z mobilní klimatizace imobilní. Součástí tohoto procesu je i nutnost dokoupit speciální přechod do okna a zapojení do elektrické zásuvky. Pokud zakoupíte běžnou klimatizaciod zavedeného výrobce, nikde nic nepřekáží, nástěnná klimatizace je např. v prostoru nade dveřmi a pouze si užíváte. Navíc je to 100% klimatizace a může být i  100% čistička vzduchu včetně senzoru kvality prostředí.

5) "Stálo to hodně peněz a je na tom logo, tak to přeci musí fungovat?" - NE, cena ani logo známé značky mobilů není zárukou, že budete spokojeni s mobilní klimatizací. Až kvalitní drahé výrobky jsou často na úrovni běžných modelů nástěnných klimatizací. Výhoda klasického multisplit řešení je i to, že máte možnost chladit všechny pokoje najednou a to bez neustálého zakopávání o hadice a kabely nebo přemisťování mobilní klimatizace z místnosti do místnosti, kdy se při chlazení druhé místnosti, původně chlazená místnost opět zahřeje.

6) "Přeci to funguje úplně stejně, tak to žere stejně, ne?" - NE, pokud si pořídíte běžnou nástěnnou kvalitní klimatizaci , je spotřeba na úrovni A+++, naproti tomu mobilní klimatizace jsou nejčastěji A, co už je značně velký rozdíl. Pokud by se přešlo na nový systém dle EU legislativy, tak A+++ je B a A spadne až na G a to je rozdíl 6 tříd. Dále nesmíte zapomenout, že díky neizolovanému potrubí a okennímu rámu platíte i za ztráty chladu tohoto provedení. Samotné potrubí odvádějící teplý vzduch ven do okna dosahuje při provozu teploty až 50 °C a toto teplo současně sálá do místnosti. Ve srovnání s nástěnnou klimatizací, která disponuje i mnoha jinými funkcemi.

7) "Když si koupím mobilní klimatizaci, tak ji jen rozbalím" - ANO, stačí ji jen objednat, počkat až ji přivezou, rozbalit, koupit hadice, prodlužovací kabel, okenní rám, nainstalovat okenní rám, propojit hadice a potom vylévat kondenzát a když vypnete klimatizaci můžete odmontovat okenní nástavec. Ve srovnání s objednáním klimatizace od certifikovaného Haier partnera, který vše nainstaluje a zprovozní tak, aby vám klimatizace sloužila 10 a více let a to jak pro doby teplé, tak i v zimě jako možnost vytápět, včetně čistění vzduchu a ovládání Wi-Fi i hlasem, to moc jednoduše nezní.