Jak správně vybrat klimatizaci 

26.02.2022

Pokud čtete tyto řádky, ta se určitě zajímáte o výběr pro vás vhodné klimatizace. Jsme si vědomi že se danou problematikou denně nezabýváte a tak často  nesledujete současné trendy v klimatizační technice. Tudíž v tomto stručném článku vám trochu poradíme s výběrem.

V první řadě je důležití si uvědomit, zda chcete klimatizovat pouze jednu místnost a nebo zvažujete variantu, kdy budete umisťovat klimatizaci do více pokojů.  Dále je nutné si uvědomit jestli se jedná o byt v panelovém nebo rodinném domě a samozřejmě také, jestli je pokoj v podkroví.

Klimatizace do jedné nebo více místností?

Máte-li zájem o klimatizaci pouze jedné to je pro vás SingleSplit klimatizace jasná volba. ta obsahuje jednu vnitřní a jednu vnější jednotku.

A pokud uvažujete o klimatizaci více místností, pak jsou pro Vás určeny MultiSplit klimatizace, v tomto případě máte jednu venkovní jednotku a můžete připojit až 5 vnitřních. 

Jaký výkon klimatizace zvolit?

Tento krok je zásadní pro výslednou funkci a váš komfort. Důležitým parametrem je správně zvolený výkon vnitřní jednotky který je udáván v kW. Zjednodušeně se dá říct, že na 1m³ se v základním výpočtu musí počítat s výkonem 30W.

Dalšími faktory který ovlivňuje správný výkon je orientace a umístění prostoru který chcete klimatizovat. Jestli se například jedná o podkroví, jestli je místnost orientována na jih či na sever, kolik bude průměrně osob v místnosti, jaká je orientace oken apod. Tyto skutečnosti mohou navýšit potřebný výkon klimatizace. Takže je již na místě konzultace s naším technikem, se kterým vyberete optimální variantu dle vašich potřeb.

Pro představu uvedeme několik příkladů

  • 60m3 lze zvolit výkon vnitřní jednotky 2,5kW
  • U větších místností nejvýše však do 90m3 je vhodné volit výkon 3,5kW
  • Nad 140m3 již doporučujeme jednotky s výkonem 5kW
  • A pro prostory okolo 200 m3 je potřeba vybírat z jednotek o výkonu větším, než je 6,5kW. 

Další vlastnosti klimatizace

Nyní již máme hrubou představu jaký výkon a typ klimatizace zvolit. Nyní už lze začít s výběrem pokročilejších funkcí a designu. Mezi dnešní vyhledávané funkce patří přítomnost WIFI modulu, ionizátoru vzduchu, funkce čističky, bezprůvanové proudění vzduchu

Mezi námi nabízenými modely různých značek vyberete přesně ty funkce které potřebujete a očekáváte od své nové  klimatizace. Závěrem, výběr montážní firmy.

I když montáž klimatizace vypadá velmi snadno, opak je pravdou. Na vlastní montáži v podstatě není nic složitého ,dvě konzole, pár metrů potrubí, lišt a kabelů. Ale tímto vše jednoduché končí jelikož se musí přesně dodržet technologický postup při montáži.  

A jsou vyžadované speciální nástroje a nářadí, samozřejmě i patřičné zkušenosti jsou potřebné.

Zásadně nedoporučujeme montáž klimatizace svépomocí. Jelikož to v drtivé většině končí vypuštěním chladiva či úplným zničením  jednotek. Dále takováto montáž zaručeně ukončí záruku zařízení, a je v hrubém rozporu s legislativou. Takže snaha ušetřit není na místě.