Jak správně vybrat klimatizaci "podruhé"

05.06.2022

Jak silnou klimatizaci? Aneb, když výkonu není nikdy dost...

Jak silnou klimatizaci potřebuji?  Jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon klimatizace. Obecně lze říct, že čím větší je prostor který chci chladit/vytápět, potřebuji i více výkonu. V  této logické úvaze musíme vzít v úvahu i umístění prostoru.

Orientační hodnoty pro objem prostoru a orientačního chladícího výkonu. 

Objem klimatizovaného prostoru pro požadovaný výkon klimatizace
30 - 60 m3  2,0 KW
40 - 80 m3  2,7 KW
60 - 110 m3  3,5 KW
80 - 160 m3  5,0 KW
110 - 220 m3  7,0 KW

Jak již bylo napsáno výše, na vliv výkonu klimatizace má vliv mnoho vnějších vlivů, jako jsou například:

  • velikost prosklených ploch jako jsou okna, dveře, zimní zahrady.. 
  • počet osob v klimatizovaném prostoru. Víte že: Lidské tělo je nepřetržitým zdrojem tepla s výkonem od 70w při spaní až po 700w při extrémní práci. Jen při sledování TV  "topíte silou 100w žárovky".
  • počet a druh instalovaných spotřebičů. Například takový herní počítač může mít topný výkon hravě přes 400w, 

Kolik si to vezme elektriky? Méně než si myslíte...

Jako u většiny věcí v dnešním světě platí že pořizovací cena je úměrná ( jsou samozřejmě výjimky) kvalitě a použité technologii. Tudíž u dražších výrobců můžete očekávat nižší provozní náklady a samozřejmě i životnost. Valná většina výrobců dnes uvádí energetickou třídu A+ a vyšší. 


Jako u ostatních technických zařízení i v případě klimatizace většinou platí, že u dražších systémů můžeme očekávat nižší spotřebu energie. Pořizovací cena by tedy neměla být to hlavní kritérium pro Váš výběr. Většina výrobců dnes uvádí energetickou náročnost A+ a vyšší.

Dnešní úsporné klimatizace pracující na obdobném principu jako tepelná čerpadla (tedy umožňující i vytápění) jsou dražší, než starší systémy, ale jejich spotřeba elektrické energie je významně nižší. Zde je tedy dobré zvážit, v jakém režimu budete klimatizaci provozovat. Pokud bude Vaše klimatizace pracovat např. 3 měsíce v roce v nenáročném prostředí, bude návratnost investice podstatně delší, než v případě zařízení, které budete v zimě využívat pro topení a v létě pro chlazení.

Elektrická energie je spotřebovávána především na pohon kompresoru venkovní jednotky. Můžeme konstatovat, že nejvyšší výkon, tedy maximální udávanou spotřebu el. energie, má Vaše zařízení v období tropických veder, nikoliv po celou dobu provozu. Výkon kompresoru si jednotka řídí automaticky dle potřeby. Udávaný příkon jednotky v technických parametrech je příkon maximální a jak je patrno z textu výše, není jednotkou odebírán trvale.

Počet místností, které chcete chladit/vytápět

Pokud plánujeme chladit či vytápět pouze jednu místnost, zvolíme samozřejmě systém sestávající se z jedné vnitřní a venkovní jednotky.

Dnešní systémy ale samozřejmě umí řešit i případy, kdy potřebujeme zařízení ve více místnostech. V těchto případech je vhodné zvolit multisplitovou jednotku, tedy systém s jednou venkovní jednotkou a několika jednotkami vnitřními. Systémy dokonce umožňují kombinovat různé typy vnitřních jednotek (nástěnné, stropní...).

Design klimatizační jednotky

Stejně jako např. u auta, výkon je jedna věc a vzhled a design druhá, zcela odlišná. Pro mnoho lidí ovšem neméně důležitá. U klimatizačních jednotek je to stejné. Samozřejmě můžeme zvolit kvalitní jednotku ve standardním provedení, ale... Proč nechtít více, když jsou v dnešní době na trhu opravdu krásné designové výrobky ideální do interiérů bytů, domů nebo reprezentačních prostor.

Nechte se inspirovat např. nepřehlédnutelnou a exkluzivní jednotkou z řady designových jednotek Mitsubishi Diamond.


Cena

Pořizovací cena je jistě jedním ze základních parametrů pro výběr klimatizace. Jak je uvedeno výše, neměla by ale být parametrem jediným. Stejně jako pořizovací cenu bychom měli uvážit nejen provozní náklady, značku klimatizace, ale i třeba výše zmíněný design. Výsledkem by měl být výběr, který splní veškerá naše očekávání. Možnosti výběru jsou v dnešní době opravdu široké.

Závěrem

Když se rozhodneme pro nákup a instalování nové klimatizace, vždy by tato činnost měla být svěřena odborníkům. Nejedná se totiž pouze o výběr vhodného systému, ale také o profesionální a odbornou instalaci. Nedílnou součástí provozu klimatizace je také její následný servis. Levný nákup v anonymním e-shopu, tedy nakonec nemusí a pravděpodobně ani nebude tou správnou volbou. Základní znalosti, jak vybrat klimatizaci už nyní tedy víte, zavítejte k nám do eshopu a vybírejte.

Neváhejte a svěřte se s Vaší novou klimatizací do naší péče. Kontaktovat nás můžete ZDE.