Jaké jsou výhody a nevýhody tepelného čerpadla?

01.06.2022

Investice do tepelného čerpadla má své výhody, stejně tak jako nevýhody. Předtím něž se rozhodnete pro pořízení tepelného čerpadla je dobré je znát.  

Tepelná čerpadla jsou v Evropě a ve zbytku světa vítána jako nízkouhlíkové řešení pro řízení potřeb vytápění a ohřevu vody v našich domovech. Podle portálu Statista bylo v roce 2019 v Evropě instalováno přibližně 40 milionů tepelných čerpadel. Tato čísla dále porostou, zejména se spuštěním dotací na podporu majitelů domů při výměně zdroje vytápění.

U každého velkého rozhodnutí je vždy důležité podívat se na pozitiva a negativa.Totéž platí, pokud jde o investici do tepelného čerpadla.

Abychom vám pomohli na vaší cestě k rozhodnutí, zda je pro vás tepelné čerpadlo vhodným řešením, sestavili jsme krátký seznam klíčových výhod a nevýhod investice do tepelného čerpadla.

Jaké jsou nevýhody investice do tepelného čerpadla?

Počáteční náklady

Jednou z významných výzev investice do tepelného čerpadla jsou počáteční náklady na nákup a na instalaci. Průměrná cena tepelného čerpadla se liší dle typu dostupného tepelného čerpadla. I přes nabízené dotace mohou může nákup tepelného čerpadla představovat výraznou počáteční investici.

Průzkum

Instalace systému, jako je tepelné čerpadlo, není vždy tak jednoduchá, jak se může zdát. Chcete-li udělat to nejlepší rozhodnutí, je nezbytné investovat nějaký čas do průzkumu. Díky sběru informací můžete přijít na to, jaký typ tepelného čerpadla je pro váš domov vhodný. Nalezení důvěryhodného prodejce nebo instalačního technika s tím může výrazně pomoci.

Instalace

Instalace tepelného čerpadla může být časově náročný proces a výzva kvůli všem různým součástem, které obsahuje. Dobrou zprávou je, že se o to primárně stará váš instalační technik, ale stále to může ovlivnit váš plán a samozřejmě váš rozpočet. Instalační technik vás bude muset informovat o tom, kde bude tepelné čerpadlo umístěno a jak se připojí k vašemu stávajícímu systému. Pokud je váš dům starší nemovitost, může vám poradit, zda je dostatečně izolovaný a jaké další práce budete potřebovat, abyste ze svého tepelného čerpadla získali maximum.

Jaké jsou výhody investice do tepelného čerpadla?

Nižší účty za energie

Tepelná čerpadla obecně pracují s poměrem 30% elektřiny a 70% obnovitelných zdrojů energie. Každý kilowatt elektřiny spotřebovaný v tepelném čerpadle vygeneruje ze vzduchu 3 - 4 kilowatty obnovitelného tepla, což odpovídá účinnosti přibližně 300 - 400%. Zde majitelé domů obvykle získávají největší návratnost investice. V kombinaci s dalšími obnovitelnými zdroji, jako jsou solární panely nebo fotovoltaika, je účinnost ještě vyšší a účty nižší.

Dopad na životní prostředí

Největší tlak na přechod k tepelným čerpadlům pochází z potřeby přejít na ekologičtější alternativy. Jak již bylo zmíněno, tepelná čerpadla primárně fungují tak, že spotřebovávají obnovitelnou energii, a proto spotřebovávají méně elektřiny a neprodukují žádné místní emise a možná dokonce žádné emise (v závislosti na zdrojích elektřiny), díky čemuž jsou zásadně méně škodlivé pro životní prostředí než starší systémy využívající tuhá paliva.

Návratnost investice

Pokud zohledníte snížené náklady na energie, vládní dotace a snížené nároky na údržbu (tepelná čerpadla vyžadují pouze preventivní údržbu jednou ročně), nabízejí tepelná čerpadla mnohem větší návratnost investice než starší zdroje vytápění. Kromě toho může instalace tepelného čerpadla často zvýšit hodnotu nemovitosti a poskytnout vám větší návratnost, pokud budete někdy uvažovat o prodeji svého domu.

Kompletní řešení

Kromě finančních, ekologických a vládních důvodů jsou tepelná čerpadla velmi všestranným řešením pro potřeby vytápění, ohřevu vody nebo chlazení jakéhokoli domu, ať už jde o rodinný dům, řadový dům nebo byt. Tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby byla "prostředníkem" pro všechny vaše potřeby a zajistila, že budete mít teplou vodu a vytápění, dokonce i chlazení, kdykoli to budete potřebovat. Většinu dnešních tepelných čerpadel lze navíc ovládat také prostřednictvím aplikace, takže bez ohledu na to, kde se nacházíte, máte vždy vše pod kontrolou.